Dotaz: měla jsem manžela v nemocnici pro bolest na hrudníku. Srdeční infarkt byl vyloučen.

Odpověď: Ohledně kořene aorty záleží na velikosti a její dynamice (růstu).

Vstoupit do poradny

 
 

Poradna lékaře

Položit dotaz do poradny

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 52 záznamů z celkového počtu 52, zobrazeny 26. - 30.

 1  2  3  4  5  [ 6 ]  7  8  9  10  11 

Renata
Dobrý den, na preventivní prohlídce od zaměstnavatele mi lékařka sdělila, že mám šelest na srdci - jemný systol. šelest nad a. pulmonalis a doporučila UZV srdce. Včera jsem byla na kontrole u revmatologa, který mě poslechl tak rychle, že jsem se nestačila ani nadechnout, vydechnout. Slušně jsem se revm. při psaní zprávy na šelest zeptala, že mě ji našla lékařka a on mi vynadal, že tam nic není. Protože opravdu nerada někde obtěžuji, chtěla bych Vás požádat o radu, zda jít na kardiologii a nebo se tím vůbec nezabývat. Opravdu nevím, co mám dělat. Děkuji za případnou odpověď a přeji krásný den.
Pravděpodobně si skutečně nemusíte dělat starosti, nicméně pro jistotu kardiologa vyhledejte, echokardiografií se nic nezkazí.
Věra Nevrlá
Dobrý den, prosím o radu, je mě 62 let a internistka mě sdělila že mám šelest na srdci a vyšší tlak.Díky za radu.
Dobrý den, u každého šelestu by mělo být provedeno echokardiografické vyšetření. Pokud máte zájem můžeme nabídnout sledování v naší chlopenní poradně: tel. 224 962 634
Eva Šafránková
Dobrý den, mé mamince je 79 let a má výduť aorty. Nejdříve měla jít na operaci, velikost je na hraně pro nutnost operace, po poslední kontrole jí ale lékař sdělil, že se jedná o trojcípou aortu, kde nehrozí takové riziko prasknuní a operaci odložil. Je skutečně výduť v tomto místě méně nebezpečná a je lepší (vzhledem k věku a s ohledem na zátěž při operaci) neoperovat? Moc děkuji Eva Šafránková
Dobrý den. Jelikož neuvádíte podrobné údaje, nelze nijak komentovat indikaci k operaci. Obecně řečeno je pravděpodobnost ruptury výdutě aorty větší u pacientů s dvojcípou aortální chlopní. Ve věku 79 let chápu jistou zdrženlivost Vašeho kardiologa k indikaci operace. Na druhou stranu důležitější je biologický věk pacienta a jeho přídatná onemocnění.
Martin Z.
Dobrý den, syn kterému je dnes 17 let, má vrozenou kombinovanou srdeční vadu v podobě nedomykavé bikuspidální aortální chlopně (lehká až středně závažná) a lehké stenozy. Chodíme pravidelně na kontrolu ke kardiologovi, který se vyjadřuje tak, že "jednou to dospěje k operaci". Chci se zeptat v jakém zhruba věku dochází k nutnosti operativního řešení? Je mi jasné, že to může být u každého jedince jinak, ale zajímá mě jakýsi věkový průměr operovaných pacientů s touto vadou. Ještě bych se zeptal jak je to se sportem, tedy zda se dá s touto vadou sportovat aspoň na nižší úrovni ? (samozřejmě je nám jasné, že vrcholový sport je vyloučen). Syn nyní organizovaný sport dělá a jsme smířeni i s tím, že by musel s ním jednou skončit, ale spíše mne zajímá zda pak může dělat rekreačně nějaký sport např. florbal, malá kopaná, tenis.Děkuji a zdravím Vás.
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. Indikace k operaci je daná symtomy (hlavně dušností) a po té poškozením funkce levé komory srdeční nebo její dilatace. Dalším kriteriem k operaci je velikost kořene aorty a její vzestupné části. Je třeba pacienta sledovat a operaci indikovat v okamžiku, kdy jsou splněna výše zmíněná kriteria. Sportování lze doporučit pouze na rekreační úrovni, na podrobnější rozhodnutí je třeba vyšetření kardiologem. Pokud máte zájem můžeme nabídnout sledování v naší chlopenní poradně: tel. 224 962 634
Petr Sládek
Dobrý den, mám vrozenou středně těžkou srdeční vadu - aortální stenozu a dvoucípou chlopeň. Jsem dlouhodobě sledován u svého kardiologa v Plzni a byl jsem také v IKEMu. Zde mne již doporučili před cca 4 lety uvažovat o operaci a náhradu chlopně za umělou. Nemám výraznější problémy, jsem celoživotní nekuřák, sportovec, netrpím nadváhou, nízký tlak 100/50, věk 50 let. Vzhledem k mým sportovním aktivitám a celkově aktivnímu způsobu života bych chtěl posoudit, zda by záchovná operace mohla být v dohledné době vhodná varianta pro řešení mé vady, kterou bych upřednostnil. Děkuji. Petr Sládek
Dobrý den, záchovná operace bikuspidální aortální chlopně je proveditelná u pacientů, kteří mají tuto chlopeň jemnou, bez kalcifikací. Důvodem k operaci bývá její nedomykavost. Máte pravdu, že tento výkon přináší výhody hlavně mladším pacientům, mezi které patříte. Operace je indikovaná v případě, že máte nějaké symtomy ve spojitosti s vadou (dušnost při námaze) nebo se zvětšuje levá komora srdeční nebo se zhoršuje její funkce (na echokardiografickém vyšetření), případně dilatace kořene aorty. Na posouzení proveditelnosti záchovného výkonu je třeba zhodnotit echokardiografické vyšetření.

prof. MUDr. Jaroslav Lindner, CSc.
přednosta klinikyprof. MUDr. Jaroslav Lindner, CSc. přednosta kliniky

 

Vítám Vás na našich nových webových stránkách. Věřím, že umožní naši vzájemnou komunikaci jak s odbornou veřejností, tak i s jednotlivými pacienty.

Celý text

Objednání na kliniku

 

Telefonicky: 224 969 490
nebo se objednejte online

Akce kliniky